Dijagostika i lecenje povrede rucnoog zgloba


Prilikom postavljanja dijagnoze uzima se anamneza, klinicka slika, vrsi objektivni pregled pacijenta, ali potpuna potvrda dijagnoze se dobija kada se uradi rendgenski snimak.
Izvor:www.akromion.hr

Lecenje je ne hirursko kada se radi repozicija tj. vracanje fragmenata u fizioloski, prirodni polozaj  ili hirursko ako nije moguce uraditi reponiranje delova kosti konzervativnim  putem. U oba slucaja obavezno je nosenje gipsa oko 5 nedelja.

Najcesce komplikacije su luxacije (iscasenja) u proximalnom (gornjem) ili distalnom (donjem) radioulnarnom zglobu, kao i u zglobovima rucja.
Ponekad se javila i kompresija, nagnjecenje nerva medijanusa u karpalnom tunelu, pa pacijent oseca utrnulost sake.
Usled ovoga rehabilitacija moze zaostajati, pa se preporucuje da pacijent poseti kiroprakticara.
Nekada se desava da prelom usled lose repozicije, tj. namestanja, lose i zaraste, pa je i oporavak u tom slucaju tezi i duzi, a ne retko se desava da pacijent nikada i ne dobije punu pokretljivost rucnog zgloba, a samim tim ni normalnu funkciju sake (to se ogleda u nemogucnosti da do kraja okrene kljuc u bravi, kada koristi srafciger, prilikom kucanja na tastaturi, prilikom nosenja posluzavnika na dlanu, kada zeli da se osloni ili odupre o saku, pri vezbanju sklekova…).
recenje povrede



Usled lose imobilizacije, kada je previse stegnut gips, moze doci do neurovaskularnih problema, Morbus Sudeck, koga karakterisu otok, crveni pecati po kozi, kapi znojai povecana maljavost u predelu gde je bio gips, a u trecem stadijumu gubljenje kalcijuma i poroznost kostiju.
povrede-ruke


Lecenje zapocinje fizikalnom terapijom, kako bi smanjili otok,  poboljsali cirkulaciju, metabolizam i vaskularizaciju, smanjili bol. Ukoliko je doslo do nekih od gore navedenih komplikacija, terapija se menja i prilagodjava trenutnom stanju i klinickoj slici.
Preporucljivo je da pacijenti krenu sa fizikalnom terapijom tj. samagneto terapijom odmah nakon stavljanju gipsa, kako bi stimulisali brze stvaranje kalusa, smanjili i bol i otok, poboljsali trofiku koze, skratili vreme oporavka.
Po zavrsetku fizikalnog tretmana, pacijent se ukljucuje u kineziterapijski tretman, koji se sastoji od vezbi istezanja skracene muskulature i jacanja oslabljenih misica cele ruke ne samo sake, u pocetku bez, a kasnije sa opterecenjem.
U okviru kineziterapijskog tretmana primenjujemo elektrostimulaciju, masazu i pakovanje.

Bitno je i naglasiti da po skidanju gipsa rehabilitacija traje duplo duze od imobilizacije, tako da se pacijenti moraju naoruzati strpljenjem.
Izvor: http://www.novosti.rs

Нема коментара:

Постави коментар